آیاهمه باور های مالی لزوما ریشه دارن؟


ما خودآگاه و ناخودآگاه فردی و جمعی داریم و بیشتر باورهای مالی ما ریشه در خودآگاه یا ناخودآگاه جمعی داره .دوست عزیز ما در سطح انرژی همه به هم متصل هستیم بنابراین اگه عمیق تر نگاه کنیم مرزبندیهای” من “و “تو ” فقط در دنیای فیزیکی و مادی قابل پذیرشه .مطمئنا مطالعاتی در مورد آرکیتایپهای یونگ داشتید و میدونید خیلی از الگوهای ذهنی ما با اجدادمون در چند هزار سال قبل به طرز شگفت انگیزی مشترک هستند.

 

مسلما بیشتر این باورهایی که از ناخودآگاه یا حتی خودآگاه جمعی ما ناشی میشه در صورتی فرصت بروز و ظهور پیدا میکنن که با تجربیات شخصی و احساساتی که در ما ایجاد میشه آمیخته شده باشن.

شاید در یه فرصت مناسبی به مبحث جالب ناخودآگاه برای درک بهتر چگونگی ایجاد موانع ذهنی خصوصا موانع مالی بپردازیم .فعلا به همین مختصر بسنده میکنم .

 

یونگ اسم یک روانپزشک و فیلسوف بزرگ سوئیسیه که نظریات ارزشمندی رو در روانشناسی داشت و پایه گذار روانشناسی تحلیلی هست.شاگرد فروید بود ولی راهشو از ایشون جدا کرد چون متوجه شد همه چیز رو نمیشه با نظریات ایشون تحلیل کرد .ودر مبحث ناخودآگاه حرفهای زیادی برای گفتن داره.

از نظر یونگ ناهشیار جمعی، شامل مجموعه‌ای از تجارب نسل‌های گذشته است. ناهشیار جمعی برخلاف ناهشیار فردی یا توجه به اجداد مشترک در همه افراد یکسان است این ناهشیاری، بخشی از میراث انسان و حلقه زنجیری است که ما را با میلیون‌ها سال تجربه گذشته پیوند می‌دهد:

این زندگی روانی، حاصل ذهن اجداد گذشته ما، نحوه تفکر و احساس آنها و نیز نحوه برداشت این افراد از زندگی، جهان، و انسان است.

البته نکته مهم و ارزشمند ئی اف تی اینه که اصلا نیازی نیست حتی اسم یک روانشناس رو بلد باشیم .چون همین ضربه ها حتی توسط یک کودک کار خودشو بخوبی و به طرز شگفت انگیزی انجام میده.بنابراین سعی ما هم اینه مطلقا وارد مباحث نظری و گاها کسل کننده روانشناسی نشیم .چون ارزش ئی اف تی اینه بدون دونستن اینا نتیجه میده و ما اصلا قصد نداریم این ارزش رو با طرح اینگونه مباحث زیر سوال ببریم.

مگه در بحث ناخودآگاه که دوستان علاقمند وقتی سازو کار اونو درک کنن بیشتر سعی میکنن از ئی اف تی برای پاک کردن این دیتاهای منفی کمک بگیرن.
شاد باشید و متشکریم که رسانه ما برای معرفی و بهتر دیده شدن ما هستید🌺

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.