عدم ارزشمندی در زنان


یکی از مسائل مبتلابه زنان در دنیا و خصوصا ایران احساس عدم ارزشمندیه که یک سبقه تاریخی داره .
🔹️ زنان در سطح ناخودآگاه به این نتیجه رسیدن که برای دیده شدن و زنده ماندن یا باید ارزشهای مردانه رو زیست کنن و یا در خدمت مردان باشن .متاسفانه این وضعیت باعث شده رقابت ناسالمی بین زنان ایجاد بشه که قدرتشون رو بیش از پیش تحلیل میبره .

🔹️این مساله در دورانها و فرهنگهای مختلف نمودهای متفاوتی داره .
در یک جامعه سنتی تر خدمت کردن به مردان نمود بیشتری داره و در جوامع مدرن دنباله رو ارزشهای مردانه بودن بیشتر دیده میشه

🔹️به این معنی که کارهای زنانه رو بی ارزش میدونن و فعالیتهای مردانه رو پیش میگیرن .بنابراین مراجعین زیادی دارم که حدود سنین ۴۰ سالگی مراجعه میکنن و با اینکه مدیران موفقی در جامعه هستند و در فعالیتهای اجتماعی یک سرو گردن از مردان بالاتر ایستادن اما عمیقا از درون ناراضی هستند و حالشون خوب نیست و گاها مشکلات جدی جسمی دارن .

🔹️متاسفانه این وضعیت فقط برای زنان مشکل ساز نیست و مردان هم به نوعی در چنین اجتماعی آسیبهای خاص خودشون رو میخورن .

🔹️اما نکته مهمی که شاید لازم باشه در یه پست دیگه مفصل بهش بپردازم وجه زنانه و مردانه تمام انسانهاست.
بدون توجه به جنسیت ما یک وجه زنانه داریم و یک وجه مردانه که هر گاه این دو وجه از تعادل خارج بشن آسیب زننده است و توجه و بها دادن بیش از حد به یکی و نادیده گرفتن دیگری باعث مخاطرات جدی چه در سطح فردی و جمعی میشه .

🔹️برای غلبه بر حس بی ارزشی که در ناخودآگاه جمعی زنان و دختران وجود داره نیاز به تغییرات عمیق فرهنگی هست اما در حوزه فردی با کسب آگاهی و خنثی کردن تمام خاطراتی که به عنوان یک دختر نادیده گرفته شدیم و یا به طرق مختلف سرکوب شدیم میتونه کمک کنه به مرور احساس عمیق ارزشمندی رو کسب کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.