می‌بخشم چون لایق آرامشم


همسری که خیانت کرده، پدر و مادری که در کودکی‌ شما مطابق انتظار عمل نکردن، دوستی که راز شخصی شما را فاش کرده است، کسی که به شما ظلم کرده و شما را رنجونده؛ اینها گاهی زخمی آنقدر عمیق در وجود شما ایجاد می‌کنن که به خودتان می‌گین «هرگز نمی بخشمش.»، «بعضی از آدما ارزش بخشیده شدنو ندارن.»، «بعضی اتفاقات غیرقابل بخششن.». اما از طرف دیگه، دائما از عالمان مذهبی و روان‌شناسان می‌شنویم که بخشش و رها شدن از فشار احساسیِ خشم و رنجش برای سلامت روانی‌ و جسمی مون حیاتیه.

اونوقت که از خودمون می‌پرسیم: «ببخشیم یا نه؟ و اصلا چطور وقتی غیر ممکنه این کار را انجام بدم؟» مثل اغلب افراد بعد از رفتار ضالمانه ای که در حق شما انجام شده و بعد از آرام گرفتنِ امواج احساسات اولیه‌، با چالش تازه‌ای میشین. آیا قراره این آدمو ببخشین؟ آیا حتی وقتی غیرممکن به نظر می‌رسه، توانایی بخشیدن دارین؟

خُب، اول لازمه از یه زاویه دیگه‌ای به بخشش نگاه کنیم و کمی طرز فکرمون را تغییر بدیم. اکثر ماها فکر می‌کنیم وقتی قراره کسیو ببخشیم یعنی:

  1. کار اشتباهی که کرده رو انکار کنیم.
  2. حتماً لازمه بهش بگیم که اونو بخشیدیم.
  3. دوباره اونو مثل قبل توی زندگی خودمون بپذیریم.
  4. با بخش شما او پرروتر و جری تر میشه.
  5. بخش شما به او کمک میکنه تا از مجازات نجات پیدا کنه.

ولی منظور از بخشش هیچ کدام از موارد ذکر شده نیست بلکه منظور این هست که ما زخم های روحی،تلخی احساسی و دردهای درونی خودمونو که در اثر اشتباهات اون فرد یا افراد ایجاد شده درمان کنیم و خودمونو از اون درد و رنج رها کنیم. تحقیقات فراوانی نشون میده تمرین بخشش برای سلامت احساسی و بدنی شما مفیده.

خشم، رنجش و نفرت احساساتی هستند که بار سنگینی را بر سلامت روانی و جسمی شما تحمیل می‌کنند. زمانی که احساسات خود را پردازش و رها نمی‌کنید، آنها در وجود شما گیر می‌افتن و ناراحتی‌های جسمی مثل درد معده و فشار خون ایجاد میکنن و همین طور به مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب دامن می‌زنن.

وقتی که می‌بخشین این احساسات مخرب را رها می‌کنین، اگرچه بخشش تنها راه خلاصی از این احساسات نیست، اما یکی از بهترین روش‌ها برای این کاره. روش‌های مختلفی برای بخشش وجود داره ولی هیچ روشی تا وقتی ما احساسات بدی که از خاطرات اون فرد یا افراد داریم رها نکنیم جواب نمیده.

قویترین و موثرترین روش برای رها کردن انرژی منفی خاطرات ناخوشایند تکنیک ای اف تیه، چون این تکنیک به ما کمک میکنه انرژی های منفی و حس و حال بدی که از افراد داریم را در وجود خودمون پردازش کنیم و آن ها را رها کنیم و با خنثی شدن حال بدی که از اون شخص و خاطرات مربوط با او می‌گرفتیم در مرحله اول خودمان از زیر بار سنگین خاطرات گذشته رها میشویم به حدی که حس حالمون خیلی تغییر می کنه و در مرحله دوم این قدرت را پیدا میکنیم که بسیار راحت تر دیگران را رها کنیم و ببخشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.