پنج قسمت دستور اساسی ای اف تی به زبان ساده


 

مساله را مشخص کنید:

تنها کاری که باید بکنید این است که به صورت ذهنی مشخص نمایید که از چه چیزی ناراحتید. این “هدف” دستور اساسی ای اف تی میشود. مثلا: کمر دردم ،حرف مادرشوهرم موقع شام و……

هر چقدر مساله را جزیی تر کنید بهتر نتیجه میگیرید.

 شدت سنجی کنید:

یعنی به مشکل بین صفر تا 10 عددی بدهید.برای اینکار نیاز به وسواس نیست به اولین عددی که به ذهن رسید اعتماد کنید .چون این عدد از ناخودآگاه شما آمده.

تصحیح:

هر دور ضربه زدن را با تصحیح شروع میکنیم. جمله ساده ای بسازید و به هنگام گفتن آن پیوسته بر نقطه کاراته ب ضربه بزنید. بدین ترتیب سیستم شما درمییابد که بر روی چه چیزی میخواهید کار کنید.

برای ساختن جمله موردنظر باید دو هدف را در ذهن داشته باشید:

1) وجود مشکل را بپذیرید.

2) خودتان را هم با وجود این که آن مشکل را دارید بپذیرید.
مثال با وجود اینکه حرف مادر شوهرم سر میز شام باعث شد حس کنم تحقیر شدم اما خودمو دوست دارم و میپذیرم.

مراحل:

این مهمترین بخش دستور اساسی ای اف تی است که مسیرهای انرژی در بدن را تحریک ,و متعادل مینماید. برای انجام آن باید روی نقاط مراحل که در شکل های بالا نشان داده شده اند ضربه بزنید و در همان حال عبارت یادآوری را بگویید تا تمرکز شما و سیستم تان بر موضوع حفظ شود.

عبارت یادآوری بسیار کوتاه و ساده است . فقط باید موضوع را در چند کلمه خلاصه کنید. بسته به این که مساله شما چه باشد میتوانید چنین عباراتی را به هنگام ضربه زدن بر هر نقطه بگویید…
“این درد کمر”
“مادر شوهرم باعث تحقیرم شد”

 جمله تصمیم:

جملات مثبتی که در ئی اف تی به قاب گیری معروف است .یعنی پس از تغییر شناختی میتوان از این جملات استفاده کرد.معمولا در جایگزینی باورهای جدید استفاده میشود و خود بخود به زبان میاید.

شدت مساله را دوباره بسنجید:

در آخر کار هم شدت مساله را با اختصاص عددی بین صفر تا ده مشخص کنید. این عدد را با مقداری که قبلا بوده است مقایسه نمایید و ببینید چقدر پیشرفت داشته اید.
اگر به صفر نرسیده است فرایند را تکرار نمایید تا به صفر و یا به حد ثابتی برسد. اگر نتیجه نگرفتید احتمالا باید مبحث “ریشه یابی” را انجام دهید.
بر گرفته از کتاب استاندارد طلایی 2017

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.